Krveprolití a přírodní zkáza kvůli palmovému oleji

Palmový olej

Čtěte ušima :) Pusťte si nahrávku a poslechněte si článek na vlastní uši.

Proč jsem se dnes rozhodla napsat článek o palmovém oleji? Jelikož jsem milovnice všeho živého a vegetariánka, velice silně se mě citově dotýkají informace, jak kvůli získávání různých surovin pro výrobu absolutně zbytečných produktů jsou ruinovány lesy, pralesy, zabíjena zvířata a nehumánním přístupem likvidováno vše živé a krásné.

V posledních dnech jsem se několikrát setkala na obalu výrobků s názvem palmový olej. Upozornil mě na něj můj bratranec, který má o těchto složkách mnoho informací. Tak jsem trošku zapátrala a ejhle, co jsem se všechno dozvěděla…

Co je palmový olej?

Je to forma jedlého rostlinného oleje získaného z oplodí palem, nikoli ze semen. Ze semen se připravuje tzv. palmojádrový olej, který má jiné složení. Palmový olej z palmy olejné patří k nejběžnějším rostlinným olejům. Především se dováží z Malajsie a Indonésie (Sumatra, Borneo).

Jak krutě se palmový olej získává?

Zabíjení orangutanů

Kvůli palmovému oleji umírají především orangutani

Do světa se vyváží hlavně z Malajsie a Indonésie (Borneo, Sumatra), kde se pěstuje na rozsáhlých plantážích, které vznikají vykácením nebo vypálením původního deštného pralesa. Dochází tak k nenávratným ztrátám biologické rozmanitosti a úbytku druhů. Většina druhů živočichů žijící v lese není schopna na plantážích přežít a je nucena migrovat nebo uhyne.

Orangutani žijící v lese v korunách stromů, zde živoří, jsou nuceni si hledat potravu na zemi a živit se výhony olejných palem, načež jsou jako škodná zvěř zabiti (1 500-5 000 orangutanů ročně). Mnoho mláďat orangutanů, jejichž matky jsou zabity, zemře nebo skončí v rukách překupníků.

Vymírání zvěře a celých živočišných druhů je však důsledkem pěstování i jiných druhů olejnin, jako jsou např. řepka olejná či slunečnice. Jejich pěstování vyústilo v oblasti mírného pásu k vykácení původních smíšených lesů a jejich nahrazením zemědělskou půdou. To vedlo a stále vede k úhynu velkého množství lesní zvěře, která tímto krokem ztratila své přirozené životní prostředí.

Kde najdeme palmový olej?

V dortících, tyčinkách, sladkých i slaných pochutinách, brambůrkách, sladkých pomazánkách, pokrmových tucích etc. Má téměř 7x více nasycených mastných kyselin, než řepkový olej. Je to takový skrytý zabiják. Pro výrobce je velmi oblíbenou surovinou, protože je velice levný, při pokojové teplotě se neroztéká, je stabilní, velmi pomalu oxiduje a je vysoce trvanlivý. Pro naše zdraví je však ale mnohem horší než živočišné tuky.

Proč nemáme o palmovém oleji ve výrobcích ani tušení? Je to díky vyhlášce. Podle té stačí, aby bylo na obale uvedeno, jestli je tuk rostlinného nebo živočišného původu. Tudíž výrobci nemají povinnost vypisovat na obaly výrobků jaký tuk konkrétně použili. A zarážející je i informace, že rostlinný tuk může obsahovat i 2% tuku živočišného.

Ve Velké Británii obsahuje palmový olej více jak 43 000 potravin těch nejprodávanějších značek. V Čechách je palmový olej uváděný na několika výrobcích. Vždy čtěte složení. Napadá mě např. Ceres – pokrmový jedlý tuk, Bohemia Chips – moravská slanina, Nutela – lískooříškový krém, ve kterém je 20-30% palmového oleje.

Také připomenu instantní polévky v prášku. Díky palmovému oleji zůstává prášek suchý a nelepí se k obalu. V čokoládách je proto, aby se příjemně rozpouštěly v ústech a výrobci nemuseli používat dražší kakaové máslo. Na chipsech výrobci uvádějí, že jsou smaženy na slunečnicovém oleji, ale na zadní straně obalu uvedou informaci, že pouze 14% je slunečnicový olej. Jaký může být asi ten ostatní?

Antireklama Green Peace proti Nestlé, Dove

Palmový olej je také v tyčinkách Kit Kat, na které se zaměřila organizace Green Peace, která na ně natočila antireklamu proti Nestlé a proti Dove (tyto společnosti spadají pod obrovský koncern UniLever), které do svých výrobků cpou palmový olej ve velkém a vůbec je nezajímají důsledky.

Kvůli získávání palmového oleje jsou káceny tropické deštné pralesy, díky čemuž vymírá spousta druhů ohrožených zvířat, mizí zdroje vody a cenné biotopy, konkrétně pro ohrožené druhy orangutanů. Nicméně Nestlé a Dove (tedy UniLever) nejsou jedinými společnostmi, které tento koloběh podporují.

Společnost Nestlé docílila toho, že antireklama byla zakázána. Zde jsou tři antireklamy, které svým drsným obsahem upozorňují na zabíjení zvířat, kácení a vypalování pralesů. Reklama 1. Reklama 2. Reklama 3.

Je to paradox. V Čechách jsou všude v květnu krásná žlutá pole… řeč je o řepce olejce. Ale z té se vyrábí nafta. Tudíž se k nám musí dovážet olej až z druhé strany zeměkoule. Podívejte se na krátký dokument, který odkazuje na toto drsné lidské konání v zájmu snížení nákladů na výrobu potravin, které v konečném důsledku ničí naše zdraví. Dává vám to smysl?

Jak z toho ven?

Základem je nekupovat tyto výrobky. Když není poptávka, nemají společnosti co vyrábět. Všechno se odvíjí od nás samotných. Ano, nezměníte svět, nezměníte nákupní chování ostatních lidí a nestane se, že tyto výrobky přestanou všichni kupovat.

Jediné, co však můžete ovlivnit je to, jak se vy sami budete chovat, co budete podporovat, na co se zaměříte a jaký pocit z toho budete mít. A tím, že nebudete podporovat tento hyenismus (čímž nechci urazit tato nádherná zvířata), budete vědět, že konáte v symbióze se svou přirozeností, láskou a čistým záměrem. Je to jen na vás.

Markéta Králová

Jsem podporovatelka a propojovatelka jazykomilců - těch, kteří se rozhodli poznat nějaký cizí jazyk, jazyková NLP koučka, mentorka.

Mojí úlohou je být průvodkyní na cestě poznávání jazyků, ukázat vám, jak se jazyky učí polygloti a provést vás jejich zážitkovým poznáním.

Jazyky propojuji s psychologií, NLP, osobním rozvojem a cestováním.

Miluji cestování, jazyky, hudbu, zpěv, spiritualitu a mým posláním je vést lidi k přirozenému a zážitkovému poznání skrze vlastní prožitky, zejména v jazycích. Naplňuje mě předávat to, co umím a znám.

Mou vášní je poznávání lidí, jejich příběhů a vím, že pro některé není vůbec lehké zvládat nároky dnešní společnosti a udržet s ní tempo.

A na základě toho vzniklo vzdělávací centrum SOLIS ORTUS, kde provádím samouky světem přirozeného poznávání jazyků a zároveň společně se svými lektory organizuji individuální, skupinkové a zážitkové kurzy cizích jazyků, doučování předmětů, výuky hry na hudební nástroje a zajišťuji překlady, korektury a tlumočení.

Jsem autorka jazykového diáře, elektronických knih, výukových videí a meditací, lektorka živých seminářů a workshopů.

Napsat mi můžete na email marketa@solisortus.cz

Připojte se k Hurá za poznáním na Facebooku >>

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Inspirujte se na YouTube >>

Komentáře