Jak vědomě zpomalit a najít klid – jak v době vánočních příprav, tak každodenního shonu, aneb praktické tipy pro harmonii a pohodu

Určitě znáte takový ten každodenní shon, kdy se ráno probudíte, rychle na sebe něco hodíte, rychle něco do sebe hodíte, pokud máte děti, obstaráte děti, dáte je do auta, rozvezete do školy.

Následně běžíte do práce, jste v práci, nám hromada úkolů, vyřídíte to, pak po práci zase vyzvednete děti, rozvezete je na kroužky, mezi tím třeba nakoupíte, pak zase vyzvednete děti z kroužků, dovezete se všichni domů.
Pak začnete vařit, po večeři všechno sklidit, no a potom večer padnete na kanape a nevíte o sobě.

No a ke konci roku toho je ještě víc.

Naši mysl zaplavují různé myšlenky a pocity, a to od radosti a vděčnosti po náročné plány a úkoly. S příchodem vánoční sezóny a koncem roku a i v každodenním životě, to někdy může být jako na horské dráze. Toto období, i přestože je plné radosti a společného času s blízkými, může být také náročné a stresující.

V tom kolotoči, kdy nakupujeme dárky, dekorujeme dům, pečeme cukroví, uklízíme a k tomu všemu zvládáme všechny své další povinnosti, je snadné zapomenout na důležitost klidu a odpočinku pro naši duševní pohodu.

A přesto je právě klid a pohoda během Vánoc a koncem roku něčím, co si zasloužíme dát sami sobě jako dárek.

Zde s vámi sdílím některé zaručené praktické tipy a aktivity pro harmonii a duševní pohodu, které mě samotné pomáhají.

Chceš-li si poslechnout rozšířenou verzi se spoustou dalších detailů a s pohodovým povídáním, nasaď si sluchátka a pusť si tento podcast >>

Věnujte si 98:42 minut času a zaposlouchejte se.

Co dělat, abych mohl/a cokoli změnit?

Jednoznačně tomu předchází uvědomění a zvědomění, že…

  • mi něco už nevyhovuje,
  • mi něco nedělá dobře,
  • něco, tak jak je, nereflektuje moje aktuální potřeby.

Potřebujeme zvědomit svou aktuální situaci.

A přesně tohle se děje i v jazycích. Třeba chodíte na nějaký kurz, kde je deset dalších lidí a prostě vy za celou hodinu sotva řeknete dvě věty. Váš vnitřní pocit sice říká: „Hele, tohle asi není úplně to, co já chci.“

Často zazdíte svůj vnitřní hlas, který vám napovídá a odbydete ho: „Ale prosím tě, si něco nalháváš, něco si vymýšlíš.“ Ale Tvé vnitřní já a srdce prostě ví. Je to jenom otázka času, kdy ho ještě budeš zvládat takhle potlačovat a říkat mu, že co cítíš, vlastně není pravda. O třech způsobech, jak rozvíjet svou intuici se dozvíš zde >>

Intuice je podmíněná zkušenost a mluví k nám prostřednictvím vnitřního hlasu

Je to popírání své vnitřní pravdy a i intuice, která Tě vede. A časem si to třeba uvědomíš a řekneš si, že to chceš změnit, protože Ti to už nevyhovuje. Ucítíš, že je už čas na tu změnu, uvědomíš si, že to potřebuješ jinak.

Pak třeba začneš chodit do jiného kurzu nebo si seženeš konverzační parťačku, třeba lektorku jako já, která učí němčinufrancouzštinu, kde jsi jen Ty a já a mluvíme spolu celou hodinu. Protože já se o Tebe zajímám a komunikuji s Tebou jako se svou kamarádkou nebo kamarádem.

Diskutujeme zkrátka na nejrůznější témata, která se promítají napříč životem. Je to pohodové setkání a povídání si v tom druhém jazyce, kterému se aktuálně věnuješ.

Prvním krokem je tedy uvědomění. A já Tě vyzývám k tomu se v tom momentu, kdy si to začneš uvědomovat, zastavil/a a nechal/a úplně všechno být.

Někdy i krok vzad je právě tím správným krokem k tomu, jak se dostat vpřed.

Moje depresivní soboty

Povím Ti svoji vlastní část příběhu… Já se takto často přistihávala v sobotu, až jednoho dne jsem to pochopila… Sobota je většinou můj den v týdnu, kdy nakupuji potraviny, uklízím, peru, převlékám peřiny a dávám do richtigu vše, co jsem během týdne nestihla.

Často mě ale právě se sobotním ránem přepadaly myšlenky a panika, že toho mám dneska obrovsky moc a cítím se přehlcená. Dobrá nálada byla hned tatam a před sebou jsem kopa nekonečných úkolů na mém to-do listu.

Zažívala jsem pocity absolutní neschopnosti

Po nějakém delším pozorování jsem zjistila, že mi to vlastně nedělá dobře. A prvním krokem ke změně bylo toto uvědomění. Položila jsem si otázku: „Co právě teď potřebuji?“

Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Pomalá snídaně, klidný start dne, protažení, péče o své tělo a zevnějšek a teprve pak vyrazit na pohodu do světa. A co víc – v radosti z toho, že to dělám. A odpoledne nějaký pohodový výletík – však nemusím vše „urvat“ v jednom dni.

Uvědomila jsem si tím také, že jedu jen v zaběhlém stereotypu a pocitu, že všechno musím mít pünktlich (čti: pynktlich – německy přesné).

Zastavila jsem se a nejdřív opečovala sama sebe

A přesně tak, jak mi přišla odpověď, jsem udělala. A světe div se, byla to obrovská změna. A jasně, že k lepšímu. Svým počínáním jsem se zazdrojovala na celý den a pak vše v klidu, naprosté pohodě a hlavně v pozitivním emočním stavu, zvládla.

Od té doby to tak dělám stále. Nejdřív já a pak mé povinnosti.

A stejně tak to můžeš otestovat a dělat i Ty.

Co z toho pro Tebe plyne?

Zastav se. A polož si tutéž otázku. „Co právě teď potřebuji? Čím se můžu zazdrojovat? Co mi dodá energii a ukotví mě? Co mi udělá dobře?“

A možná teď namítáš… „No jo, tý se to říká. Ale jak mám vypnout hlavu? Tohle prostě neumím. Budu se cítit blbě, že já si užívám a práce mi stojí.“

A víš co? To je právě to umění. Tu svou hlavu prostě chvilku neposlouchat a vypnout. Je to jako když si ve své mysli představíš červené tlačítko OFF a zmáčkneš ho na 30 minut. Je dost možné, že Ti to třeba nějakou chvíli bude trvat a bude třeba nutné tento proces opakovat víckrát, ale věř mi, dá se to naučit.

Dívej se na to těma očima, že dobiješ-li sebe a zazdrojuješ se jak potřebuješ, budeš mít pak sílu na to všechno, a tím rychleji a v pohodě to zvládneš. Je to mnohem efektivnější a příjemnější, než když by ses rozčilovala a své povinnosti dělala to jenom z mussu a přitom byla nabručená a viděla černě. Co je lepší? Ve které variantě je Ti lépe? Dává Ti to smysl?

Takže se zastav. Klidně si sedni, nech všechno být a polož si otázku. Co právě teď sama pro sebe potřebuji udělat? A důležité na té otázce je to spojení SAMA PRO SEBE. Všimla sis ho? Takže fakt. Sama pro sebe.

Zapoj svou mysl a zmáčkni červené tlačítko

Můžeš pracovat i se svou myslí například tak, že si představíš, že máš někde uvnitř sebe takové velké červené tlačítko, na kterém je napsáno OFF. A ty ho zmáčkneš. Na 30 minut se Ti vypne hlava a Tvůj systém bude mít prostor na regeneraci a nějaké třeba Tvé vlastní vnitřní cvičení.

Je taky dost možné, že ti to třeba nějakou chvíli bude trvat. A že i když zmáčkneš ten svůj červený čudlík,

tak se ti bude neustále zapínat do zeleného a budeš vnímat určité střídání červené a zelené. I to je prostě v pořádku. Je dobré celý ten proces neustále opakovat a zkoušet to.

A věř mi, že se to dá naučit. A bude ti to fungovat, když tomu tu chviličku svého času budeš věnovat.

Takže vypni na chvilku svou hlavu a jen naslouchej tomu skutečnému pravému vnitřnímu hlasu, který ti odpoví na to, co teď potřebuješ.

To je ten krok k tomu, jak se naučit vědomě zpomalovat a jak žít ve skutečném prožitku. Protože o ten v konečném důsledku stojí za celým naším životem. Magické okamžiky dělají náš životem naším životem.

Tím bych doporučovala začít. Jsi dospělá žena, nebo dospělý muž. Respektuj své potřeby.

A pokud já jako dospělý opravdu cítím, že potřebuju chvilku času na sebe, abych byl/a v pohodě a abych to všechno potom zvládl/a, tak to plně respektuji a udělám to pro sebe.

Rozlož si vše v čase a po menších krocích

Abys snědla celý meloun, potřebuješ si ho nakrájet. A tím, že na Vánoce nám běžné práce navíc přibývá, je to třeba dvojnásob. Honíme se za dárky, balení, uklízení, pečení cukroví, dekorování…

Každý den udělej něco. Nenechávej vše na poslední chvíli. Je to stejné jako se studiem na vysoké škole.

Většina z nás odsouvala učení se na ten nejzazší možný termín těstě před zkouškou. Což s sebou přinášelo hromadu stresu, nervů a celkového napětí. A informace, co jsme do sebe pod tlakem nahustili, jsme v hlavě sotva donosili na tu zkoušku. Ale kdo z vás si ty informace pamatoval třeba i tři roky potom, co tu zkoušku dělal? Hm…?

Nehlaste se všichni. :-)

Jak si to můžeš zpříjemnit?

Nakup online, případně si vyhraď jedno celé odpoledne a nakup vše naráz. Návštěvu obchodů spoj s příjemným obědem, nebo posezením v kavárně a udělej si z toho pohodu. Nebo vyraz s kamarádkou, či maminkou a udělejte si z toho prima společně strávený čas. Vzájemně si můžete i poradit a zvládnete to na pohodu raz dva.

Klíčem je vědomě si své aktivity naplánovat, rozdělit v čase a rozhodnout, co který den udělám. Po částech. Plus do toho všeho zanes to, co Ti dělá radost, co Tě dobíjí, čím se zazdrojuješ.

Dneska třeba večer, až přijdu, tak si dám relax vanu. To je to zazdrojování se, má odměna, chvíle, na kterou se těším.

Dám si vanu, chvilku vypnu, dám si do ní třeba nějaký voňavý 100% přírodní esenciální olejíček, zapálím si tam svíčku nebo si tam nasypu sůl do koupele a prostě si 20-30 minut vychutnám tu lázeň.

Klidně si přitom můžu pustit nějaký film nebo pohádku na mobilu nebo na tabletu a využiju takhle ten čas ještě sama pro sebe. Ideálně, když ho třeba přepnu ještě do nějakého jazyka, pokud mě to baví a dělá mi to radost a učím se ještě nějaký jazyk.

Vychutnám si svůj jazykový rituál a potom večer třeba ještě udělám těsto na perníčky a dám do ledničky na další den odpočinout.

A co třeba všechny tyhle povinnosti vidět ne jako povinnost, ale jako magii Vánoc? Jak by se Tvá energie a přístup k tomu celému tím změnily?

Magii Vánoc – jako něco zázračného, kouzelného, co se děje a co já mám možnost si vytvořit přesně podle toho, jak já to potřebuji a jak já to chci prožít. A nemít to jako povinnost, protože to musím udělat a zařídit tohle, to a ještě tamto, aby to bylo perfektní. K čemu ta perfektnost potom je? Kam to vlastně potom celé spěje? Dobře, mám to perfektní. A kde je v tom ten prožitek?

Víc příkladů rozebírám v epizodě podcastu >>

Co Ti může pomoci ke zklidnění nervové soustavy a opečování se?

Jdeme na další praktické tipy. Jaké jsou mé otestované tipy na aktivity, které tvoří součást mé každodenní rutiny? Určitě si můžeš vybrat, který je pro Tebe to pravé ořechové a který tě volá a jednoduše ho zařadit do své každodennosti.

Procházky v přírodě

Skvělý způsob, jak uvolnit napjatou a přeplněnou mysl, naladit se zároveň na vánoční atmosféru anebo jen tak jít a vyventilovat všechno to, co cítíš, že Tě zatěžuje, a to v pohybu a v krocích.

Je to úžasný nástroj, jak si právě vyčistit myšlenky a jak ulevit právě své unavené mysli.

Po návratu, když jste pěkně vymrzlí, je úplné blaho dát si bylinkový čaj a třeba kus bábovky, zapálit si aroma-terapeutickou svíčku, zapnout v domě světýlka a pokud máte tu možnost, zatopit v krbu a koukat na plápolající plameny a k tomu třeba hladit svého domácího mazlíčka, anebo třeba i svoji partnerku/partnera. Věř mi, že tohle je prostě balzám na duši.

Takže procházky jednoznačně ti mohou pomoci v hektické a vypjaté době, kdy se můžeš právě zase víc zvnitřinit, stáhnout k sobě – do nitra.

Tím, že pozoruješ přírodu, jsi na čerstvém vzduchu a hýbeš se, tak děláš hromadu věcí pro své tělo. A jak dáš do pohybu sebe, dáš do pohybu i svou mysl. V přírodě můžeme najít inspiraci a sílu. Mně vždy přinese nové myšlenky a často řešení, na které jsem předtím nemohla přijít.

Nezáleží na tom, zda je Tvůj domov obklopen lesy, horami nebo jednoduše parkem – příroda je úžasným lékem na stres a spěch moderního života. A je moc fajn i procházka čtvrtí s nazdobenými světélkujícími domy. Osobně to miluju.

Tip:

  • Využij klidné ráno nebo večer, kdy příroda bývá nejklidnější.
  • Dej si cíl být přítomná v každém okamžiku. Pozoruj stromy, poslouchej zvuky přírody a vychutnávej si chvíle klidu. Procházky a pohyb můžeš využít i pro naposlouchávání Tvého poznávaného jazykaposlouchat podcasty, s tématy, co Tě ba, právě v tomto jazyce. Takže vyraž ven. :-)

Psaní emočního deníku

Psaní si emočního deníku Ti může přinést velkou sebereflexi, zmapování si toho, co se odehrálo a být víc vědomá v Tvém jednání a celkových emocích.

Já Ti za sebe můžu doporučit zavést si nějaký krásný sešit, kam si to budeš psát. Ideálně nějakého A5 formátu, aby nebyl moc velký a vyšel se ti třeba do kabelky.

Každý den to zabere chviličku času a má to velký přesah. Je to úžasný sebe rozvojový krok, který Ti v dlouhodobém kontextu dá nádherný nadhled nad tím, jak vlastně žiješ a jaké prožíváš emoce.

Vysvětlím Ti, jak s ním pracuji já. Já mám teda A5 sešit v takových tlustějších deskách a píšu si tam každý den. Většinou to píšu večer.

Vždy si po koupání sednu v pyžámku, hezky se zabalím do huňaté deky, uvařím se voňavý čajíček a zapálím si svíčku. Často si k tomu třeba dám do difuzéru esenciální olejíček anebo zapnu nějakou podpůrnou instrumentální hudbu.

A sepíšu si vždy:

  • Tři věci, co se za ten daný den staly – které byly asi takové jako nejhlavnější – které se staly a které na mě měly nějaký vliv a dopad.
  • Ke každé té situaci pocity/emoce, které jsem během té situace měla. Většinou tři, ale pokud jich tam je víc nebo míň, tak si zapíšu ty, které jsem tam měla.
  • A ve třetím kroku si napíšu, co je příčinou těch pocitů. Co za nimi stojí. Jaké myšlenkové pochody a mé vnitřní nastavení mě k nim vedly.

To mi dá nádherný nadhled nad těmi situacemi a zpětnou vazbu. Samozřejmě to přispívá i k lepší komunikaci,

pokud je do toho zapojeno i více lidí, tak vím, co se ve mně odehrávalo a pak následně to se zúčastněnými mohu dokomunikovat. Tak s celkovými situacemi můžeme mnohem lépe pracovat.

Díky tomu, že jsem v tom takhle potom vědomě, tak některé situace, které jsou třeba emočně náročnější,

tak se mi potom zvládají mnohem líp, protože se v tom už dokážu orientovat a dokážu si sama rozpoznat nějaký můj vlastní limit, který mám a na který mi jenom ten druhý člověk, se kterým jsem byla třeba v nějakém jednání, poťukal a posvítil.

Tip:

  • Po nějaké době sleduj, jaké emoce se Ti nejčastěji opakují a které pořád prožíváš. Můžeš se pak zamyslet nad tím, z čeho to pramení.
  • Při psaní emočního deníku se také každý den oceň a napiš si, za co jsi na sebe hrdá. Pozor, nesmí se Ti ale minimálně 7 dní za sebou opakovat to samé. Touto praxí se naučíš si sama sebe více vážit a oceňovat.

Dechová a relaxační cvičení, somatická cvičení, meditace

Bez dechu není života. Jen málokdo ale ví, jak efektivní je pro tělo a celkový prožitek a uvolnění, právě práce s dechem. Pro dosažení duševní pohody během vánočního období je také klíčové zaměřit se na tělo. Jednoduchá relaxační cvičení mohou pomoci snížit stres a napětí.

Většina z nás dýchá hodně povrchně. Ale v hloubce je síla.

Dechová a relaxační cvičení, somatická cvičení

Mám ráda úplně obyčejnou techniku, kdy vlastně na čtyři doby se postupně nadechuji, na čtyři doby potom zadržím dech, na čtyři doby vydechuji a na čtyři doby zase zadržím dech, než se znova nadechnu.

Takže to je vlastně čtyři, čtyři, čtyři, čtyři. Můžete to třeba postupně dané sekvence prodlužovat, až třeba dojdete do sedmičky.

Taky někdo třeba vede techniku čtyři, dva, čtyři, dva. Je to různé a možností je více. Důležité je ale dýchat do břicha. To je takový nádech, díky kterému se Ti nafoukne celé břicho a nádech vedeš do spodní části pupíku. Často je tento nádech využívaný ve hře na dechové nástroje, zpěvu a třeba i pilates.

Třeba Ti to nepůjde hned, ale vše se dá natrénovat. Můžeš si při tom pustit relaxační hudbu nebo nějakou meditaci a v průběhu toho takhle vědomě dýchat.

Věř mi, že si krásně okysličíš mozek, bude Ti potom dobře a pomůže Ti to snížit veškerý stres a napětí, což je vlastně cílem těchto relaxačních cvičení.

Příklady:

  • Hluboké dýchání: Sedni si na pohodlné místo, zavři si oči a začni pomalu a hluboce dýchat. Zaměř se na každý nádech a výdech, uvolni napětí ve svém těle.
  • Progresivní svalová relaxace: Postupně napínej a uvolňuj jednotlivé svalové skupiny po celém těle. Začni u nohou a postupuj nahoru k hlavě.
  • Pilates a somatická cvičení pro začátečníky: Jednoduché pozice mohou pomoci zlepšit flexibilitu, uvolnit napětí a nahromaděné emoce a celkově posílit tělo. Somatická cvičení pracují s uvolňováním emocí zadržovaných v těle. Osobně tato cvičení mohu maximálně doporučit.
  • Existuje mnoho videí přímo na YouTube, kterými můžeš začít a navíc tím tak uděláš něco pro svůj jazyk – nejvíc jich je v angličtině, ale určitě najdeš i další jazyky, takže to krásně můžeš propojit s Tvým jazykovým poznáváním.

Pokud tato relaxační cvičení pravidelně začleníš do svého dne, mohou mít dlouhodobý pozitivní vliv na Tvůj celkový stav duševního zdraví a i fyzickou výkonnost.

Meditace

Začněte každý den krátkou meditací. Usedněte na klidné místo, zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech. Představte si klidné zimní prostředí, třeba zapadající sníh nebo vánoční stromeček. To vám pomůže najít vnitřní klid a uvolnění.

V první řadě se zaměřme na meditaci, jedno z nejsilnějších nástrojů pro navození klidu v naší mysli. Začít den krátkou meditací může být jako malý klidný rituál, který nám pomáhá nastavit pozitivní tón na celý den. Zajímavé je také spojit tuto praxi s vánoční tematikou, anebo zimním Slunovratem.

Pokud zatím meditovat neumíš, pusť si raději nějakou řízenou meditaci, která Tě slovo za slovem provede.

Já na svém webu mám taky několik relaxačních nahrávek, které slouží právě pro kontakt s jazykem. Zase je to trošku propojené do toho prožitku s tím jazykem a mám tam třeba motivace k poznání jazyka, která je ke stažení zcela zdarma.

A dále u mě najdete i meditaci otevření se jazyku, která jde opravdu do hloubky a propojí Tě s jazykem, ukáže Ti ta zákoutí ve Tvé mysli, o kterých jsi třeba ještě ani neměla tušení.

Ta je teda placená, ale zprostředkuje Ti opravdu skvělý prožitek a řekla bych, že pokud poznáváš nějaký jazyk nebo se chystáte s nějakým jazykem začít, a nebo už jsi třeba i na nějaké pokročilejší úrovni, ale cítíš, že stagnuješ, že ses nějak zastavila, tak doporučuji se této meditaci pověnovat a opravdu si ji prožít.

Díky ní odhalíš své skryté bloky a limity, omezující přesvědčení, které Ti brání v rychlejším posunu a se kterými zatím nemáš kontakt, i když vnitřně cítíš, že tam něco neštimuje (z němčiny stimmen – shodovat se, souhlasit).

Tip pro úplné začátečníky, kteří zatím neví, jak na to…

  • Pojď na to pozvolna. Začni třeba tímto… Najdi si klidné místo, kde nebudeš rušen/á. Zavři si oči a soustřeď se na svůj dech. Představte si klidné zimní prostředí, možná les pokrytý sněhem. Cokoli, při čem se cítíš klidně. Postupně svůj dech prohlubuj.
  • S každým nádechem vnímej, jak Tě nový vzduch osvěžuje, laská Tvé nitro a všechno orgány, přináší svěží vzduch, dobíjí Ti energii a občerstvuje celé Tvé tělo. Následně s každým výdechem uvolni vše, co Tě tíží. Vypusť veškeré napětí, stres i starosti. Dýchej zhluboka.

Meditace není o úplném vypnutí myšlenek, ale o tom, jak najít klid v jejich prostředí. Několik minut každý den může udělat zázraky pro Tvůj duševní stav a emoční pohodu.

Digitální detox

Z výzkumů vyšlo, že průměrně každý den trávíme na telefonu víc jak 4,8 hodiny. To je téměř pět hodin. A přitom často právě sítě jsou pro nás dalším zdrojem stresu, tlaku být neustále v dosahu a o všem vědět…

V době, kdy jsme neustále propojeni s digitálním světem a hlavně sociálními sítěmi…, je důležité občas se odpojit a věnovat čas sami sobě a svým blízkým. Bez dosahu elektroniky, telefonů a různých rušivých přístrojů.

Digitální detox může přispět nejen ke zklidnění Tvé mysli, naladění se zpět sama/sám na sebe, ale může zvýšit i Tvou koncentraci – zvláště, připravuješ-li se třeba na nějaké důležité zkoušky.

Tipy:

  • Vymezení času bez elektroniky: Urči si časové úseky, během nichž budeš bez telefonu, tabletu a počítače. Třeba během večeře nebo hodinu před spaním. Do ložnice by totiž elektronika vůbec přijít neměla, protože světlo z ní ruší Tvůj melatonin a kvalitu spánku.
  • Aktivity bez telefonů: Vymysli si aktivity, které nevyžadují použití elektroniky. Může to být hraní deskových her, čtení knihy nebo třeba procházka na čerstvém vzduchu. Můžeš do toho zapojit jazyky a navíc si užít kopec zábavy.

Digitální detox vám umožní zpomalit, naladit se na reálný svět a užít si skutečné spojení s lidmi kolem vás.

Relaxační jazykový rituál

A právě pohoda a zábava jsou hlavními slovy pro jazykový rituál. Vytvoření si osobního relaxačního rituálu a ideálně ještě navíc propojený s nějakým jazykem, může být během vánočního období skvělým způsobem, jak si dopřát čas pro sebe a naladit se na klidnou vlnu vánoční atmosféry.

Detailní návod, jak na jazykové rituály konkrétně, učím ve svých kurzech a přednáškách.

Nápady:

Večerní koupel s esenciálními oleji a filmem: Připrav si teplou koupel, přidej pár kapek oblíbeného esenciálního oleje (například levandule nebo rozmarýnu) a k tomu si pusť oblíbený film nebo seriál (samozřejmě v Tvém poznávaném jazyce). Stačí si užít třeba 20-30 minutek takové pohodičky. :-)

Čtení s hrnkem horkého nápoje a bilingvní knížkou: Vyber si oblíbenou knihu, zabal se do teplé deky a dopřej si klidné chvíle s hrnkem horkého čaje nebo kakaa.

Poslech hudby a zpěv: Vytvoř si playlist vánočních, nebo jakýchkoli písní, které Tě v Tvém poznávaném jazyce dělají potěšení. Udělej si domácí privátní karaoke a užij si to naplno. :-)

Nauč se říkat NE, aneb ochrana svého klidu a nastavení zdravých hranic

S hustým kalendářem akcí a očekáváními během Vánoc může být náročné najít čas pro sebe. Naučit se říkat „ne“ je klíčovým prvkem udržení vlastního klidu a pohody. Uvědom si, že říkáš-li na něco, na co už nestačíš a do čeho se Ti ani nechce ANO, říkáš tím NE sama sobě a opačně. Říkáš-li NE něčemu, co cítíš, že pro Tebe není to pravé ořechové, říkáš ANO sama sobě. Jak jednoduché, že?

Nepotřebuješ se zavazovat ke všemu. Vyber si priority a drž se jich.

Rady:

  • Zvaž své možnosti: Nejprve zvaž, zda máš opravdu kapacitu na další závazek. Není nic špatného na tom, říct „ne“ a chránit svůj čas.
  • Jasně a zdvořile komunikuj: Pokud se rozhodneš odmítnout nějakou žádost, buď upřímná, ale zdvořilá. Vysvětli danému člověku, že si vážíš příležitosti, ale momentálně nemůžeš přijmout další závazky.
  • Nastav si hranice: Definuj hranice pro svůj čas a energii. Rozhodni se, kolik času chceš věnovat práci, společenským akcím a odpočinku, a snaž se to dodržovat.

Tyto jednoduché aktivity mohou pomoci udržet Tvůj myšlenkový proces v harmonii a přinést Ti klid a radost. Nezapomínej na sebe a svou duševní pohodu.

A víc inspirace pro podporu svého nervového systému během sychravých zimních dnů můžete načerpat i z této epizody podcastu >>

Markéta Králová

Neuro-lingvistka s praxí od roku 2010, online lektorka jazyků (de, fr) a hry na klavír.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více než 4.500 lidí. Mění zajeté stereotypy v přístupu k jazykům, vede intenzívní jazyko-konverzační kurzy a individuální lekce hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Chceš začít malým krokem hned teď?

Pojď objevit svou VNITŘNÍ MOTIVACI!

Znát své touhy a důvod toho, proč to celé děláte, je pro úspěch v jakémkoli jazyce zásadní. Proč vlastně chcete poznat vámi vytoužený jazyk a ovládat ho? Co toužíte prostřednictvím tohoto jazyka zažít? V čem se potřebujete realizovat? A chcete to skutečně vy sama/sám? Hlavní není CO děláte, ale ODKUD v sobě to děláte. Stáhněte si zdarma relaxační mp3 nahrávku a pojďte se zaposlouchat a prozkoumat, jak to doopravdy máte.


Komentáře