5 tipů pro zlepšení jazyka, můj oblíbený je ten 4.

Je obecně známo, že pokud vás něco baví, tak to jde samo, a to platí o studiu jazyků dvojnásob. Sedět nad jazykovou učebnicí je jistě přínosné, ale ne vždy asi pociťujete nadšení a euforii.

Učení jazyka s sebou přináší příjemné aktivity, díky kterým si můžeme svoji jazykovou úroveň výrazně vylepšit a navíc se něco nového dozvědět.

1. Čtěte časopisy, noviny, články a knihy v originálu

Spojte příjemné s užitečným a začtěte se do časopisu třeba v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině nebo v jiném jazyce, který si chcete zlepšit. Jedinečná příležitost jak si zábavnou formou oprášit jazyk a zlepšit slovní zásobu, nebo prostě jen tak zjistit poslední trendy a novinky.

Novin a časopisů v jiných jazycích je spoustu. Záleží však na jazyku, který si chcete zlepšit a na tématech, která vás zajímají.

Pokud máte rádi módu, jistě najdete například časopis Elle, nebo Vogue snad ve všech jazycích. Pokud rádi vaříte, oceníte časopis Food nebo Healthy bon appétit. Zajímá-li vás architektura, můžete mrknout například do časopisu Architektural digest. Rádi cestujete? Pro inspiraci zvolte třeba Travel. S nadšením zútulňujete svoje bydlení? Pak se může hodit Living, nebo Wohnen und Garten. Z angličtiny najdete třeba ještě Pick me up, Take me away. Z němčiny Spiegel, Prager Zeitung… Pokud se zajímáte o osobní rozvoj, dobrou volbou je časopis O, The Oprah magazine.

V dnešní době už se dají tyto časopisy buď zakoupit elektronicky a stáhnout si je pak do svého telefonu, iPadu, počítače, nebo se dají objednat a budou vám fyzicky doručeny do vaší poštovní schránky. Koupě elektronického předplatného časopisu vás o 12 číslech zhruba průměrně vyjde na 1.000 Kč, kdežto fyzického časopisu už na 3.000 Kč.

Zde najdete zahraniční časopisy >>
Nebo také tu >>

2. Sledujte filmy v originálu

Jistě nemusím říkat, že toto je výborná metoda na pasivní zažití jazyka a naposlouchání výslovnosti. Pokud se navíc díváte na film v originálu a přidáte k němu i originální titulky, je to dvakrát přínosné. Nejen, že slyšíte, jak se co říká, ale přímo vidíte, jak se to píše. Automaticky si do podvědomí zanesete informaci psané formy i výslovnosti.

3. Překládejte si písničky

Pokud milujete hudbu a často také zahraniční, čas od času můžete narazit na něco, čemu nerozumíte. Doporučuji si na internetu najít text písničky a nejprve si zkusit text přeložit sám. Pokud byste si nevěděli rady, můžete mrknout i na překlad v zrcadlovém textu, případně si slovíčka vyhledat ve slovníku. Aktivní vyhledávání vám pomůže v lepším zapamatování si slovíčka.

Doporučuji si zřídit nějaký diář, zápisník, kam si budete psát všechny své nově získané poznatky a vypisovat si do něj spojení, slovíčka, věty a vše, co vás k tématu napadne.

4. Najděte si kamarády cizince

Toto je asi nejpříjemnější a nejrychlejší metoda, jak svůj nový jazyk dostat pod kůži. Obklopte se jazykovým prostředím. Pokud cestujete do ciziny, je to snadnější, protože jste v daném jazykovém prostředí okamžitě. Pokud jste v Čechách, potřebujete si ho vytvořit. A kde na takové lidi narazit?

Pokud studujete, cizinci se to na školách jen hemží, můžete zavítat na nějakou přednášku, kde je koncentrace cizinců vyšší, a napřímo někoho oslovit a zkamarádit se. V dnešní době sociálních sítí je možné se spojit s nějakou osobou napřímo a dopisovat si. Existují také různé aplikace, ale o nich až příště.

Případně můžete využít i služeb SOLIS ORTUS, kde vám na konverzace zajistíme rodilého, nebo polo-rodilého mluvčí.

5. Nebojte se vztahu s cizincem

Pokud máte partnera cizince, je to nejsnadnější cesta, jak se naučit jazyk. Podobně jako u tipu číslo 4. Akorát s partnerem trávíte mnohem více času, než s přáteli. Neustále s ním komunikujete, vysvětlujete, vstřebáváte informace. Jde vám o to přetavit svoji myšlenku do proudu vět. Postupně vše naposloucháváte a později v daném jazyce už přemýšlíte. Láska si nevybírá :)

Předtím, než s učením jazyka začnete, doporučuji si sám/sama před sebou ujasnit odpovědi na určité otázky, které Vám přináším v mém eBooku Jak se rychle a efektivně naučit cizí jazyk, kde jsou ucelené informace. eBook si můžete stáhnout zdarma ZDE >>

Markéta Králová

Jsem online lektorka jazyků a hry na klavír, certifikovaná neuro jazyková koučka a mentor. Také podporovatelka a propojovatelka jazykomilců, tedy těch, kteří se rozhodli poznat nějaký cizí jazyk.

Mojí úlohou je být průvodkyní na cestě poznávání jazyků, ukázat vám, jak se jazyky učí polygloti a provést vás jejich zážitkovým poznáním.

Jazyky propojuji s psychologií, NLP, osobním rozvojem a cestováním.

Miluji cestování, jazyky, hudbu, zpěv, spiritualitu a krásu. Mým posláním je vést lidi k přirozenému a zážitkovému poznání skrze vlastní prožitky, zejména v jazycích. Naplňuje mě předávat a sdílet s vámi to, co umím a znám. Je to moje životní mise.

Mou vášní je poznávání lidí, jejich příběhů a vím, že pro některé není vůbec lehké zvládat nároky dnešní společnosti a udržet s ní tempo.

A na základě toho vzniklo vzdělávací centrum SOLIS ORTUS, kde provádím samouky světem přirozeného poznávání jazyků a zároveň společně se svými lektory organizuji individuální, skupinkové a zážitkové kurzy cizích jazyků, doučování předmětů, výuky hry na hudební nástroje a zajišťuji překlady, korektury a tlumočení.

Jsem autorka jazykového diáře, elektronických knih, výukových videí a meditací, lektorka živých seminářů a workshopů.

Napsat mi můžete na email marketa@solisortus.cz

Připojte se k Hurá za poznáním na Facebooku >>

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Inspirujte se na YouTube >>

Komentáře